Historie :

   Názory na historii o vzniku plemene se lehce rozcházejí. Jedna teorie hovoří o křížení mezi americkým pitbullteriérem, bulmastifem a anglickým buldokem. Druhý, asi pravděpodobnější pokládá amerického buldoka za potomka starých buldoků anglických, zatímco v Anglii byl šlechtěním zmenšen a jeho povaha byla zmírněna, v Americe zůstal divoký a energický. Americký buldok opravdu svého dávného předka připomíná a to jak vzhledem, tak pracovním využitím. Americký buldok dokázal zvládnout i býka a  ochránit stádo dobytka.

  Původ amerického buldoka sahá až k začátkům osidlování Ameriky (17. a 18. stol.). Od roku 1631  byl používaný na farmách při práci s dobytkem a k lovu medvědů a prasat. Tito psi byli ochotni položit svůj život k ochraně svého pána.

 

   Za otce amerického buldoka je považován John D. Johnson, muž, který věnoval celý svůj život americkému buldokovi.  Znal amerického buldoka již z dětství z ranče svého otce. Po návratu z druhé světové války začal skupovat nejlepší psy po celé Americe ( jinak by toto plemeno téměř vyhynulo),založil linii (,,BULLY“), která je považována za nejlepší na světě. A začal registrovat chov. To bylo v době, kdy s ubývajícími ranči přicházel buldok o práci a stával se velmi vzácným. Chov Amerického Buldoka je v rodině J.D. Johnsona tradici a dodnes vlastní největší chovnou stanici v Americe s nejkvalitnějšími psi.www.johndjohnsonkennels.com/

  Registrovaný chov amerického buldoka začal nejdříve u asociace ARF díky panu J.D.Johnosonovi. Je to asociace založená v roce 1947. Na rodinném ranči Johnsonů nikdy nechyběli buldoci a v jejich chovu pan Johnson pokračoval. Narodil se 15.července 1924 asi 10km od Summervillu, kde zůstal celý život. Chovy si američané opatrují jako rodinný klenot, který se dědí. Pan J.D.Johnoson je dnes nazýván otcem AMERICKÉHO BULDOKA. Postupně k němu přibývali další chovatelé: Alan Scott, Grady Burrell, James Ellerbe, Joe Painter, Kyle Symess, David Ferneti. Své chovy začínali se psem od Johnosonů. Snad právě proto se vedl v nedávné době spor o název amerického buldoka - chtěl, aby se toto plemeno jmenovalo oficiálně Johnsonův americký buldok. Další chov už je vizitka každého chovatele. Pan Johnson říká: ,,Měj buldoka takového, jaký vyhovuje tobě a tvé práci''. Proto jsou američtí buldoci tak rozdílní. Některé chovy mají buldoky lehčí, obratnější, s delším nosem. Takového vidíme např. ve filmu Neuvěřitelná cesta z produkce dílny Walta Disneyho, který byl nově přetočen podle starého filmu, avšak původní bulteriér byl nahrazen národním plemenem americký buldok.Síla a popularita tohoto druhu psa je v Americe legendární. A proto jej má i ve znaku námořnictvo (,,mariňáci") USA.